Курс доллара
Средний
НБУ
Приват
Проминвест
Аваль
Ощадбанк
Конвертер

Заміна боржника після передньої оплати: погляд із незвичного ракурсу

Тетяна Савчук,
аудитор, керівник департаменту обліку та аудиту юридичного об"єднання

У цьому матеріалі хотілося б звернути увагу на цікаві висновки ДФС України щодо специфічної операції, яка хоч і не є поширеною, проте від неї не застрахований жоден із суб"єктів господарювання. Мова йде про взаємини орендаря та орендодавця та їх трансформацію у випадку, коли орендодавець (власник майна, що надається в оренду) змінюється, а «пул» орендаторів залишається незмінним, - visnuk.com.ua.

Як відомо, звичною практикою в орендних операціях є здійснення попередньої оплати. Крім того, досить часто має місце сплата так званих гарантійних платежів, які по закінченню строку оренди або повертаються, або зараховуються в рахунок останнього орендного періоду.

В ІПК від 19.07.2019 р. № 3353/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці розглянули ситуацію, які ж мають бути податкові наслідки у випадку, якщо при наявності кредиторської заборгованості (сума отриманої передплати від орендаря, на яку орендодавцем складається та реєструється в ЄРПН податкова накладна) власник орендованого майна змінюється. При цьому до нового розпорядника майна переходять усі права та обовТязки перед існуючими орендарями, на його адресу переводяться кошти отриманої передплати та вже з новим орендодавцем укладатимуться акти наданих послуг оренди.

Проаналізувавши норми права, автори ІПК закцентували увагу на тому, що має місце переведення боргу з первісного боржника на нового боржника. А за своєю суттю ця операція не є об"єктом оподаткування ПДВ, відтак за фактом переведення боргу жодних податкових наслідків не виникає. При цьому повернення коштів орендарю не відбувається, тобто підстав для складання розрахунку коригування по здійсненій передплаті на первісного боржника не виникає. Але податківці дійшли висновку про необхідність нарахування орендарем умовних податкових зобовТязань на підставі п. 198.5 ст. 198 ПКУ. Підставою для такого висновку було те, що фактично орендар буде отримувати послуги оренди (складати акт наданих послуг оренди) з новим орендодавцем (новим боржником), відтак право на раніше сформований податковий кредит від первісного боржника він втрачає, оскільки орендодавцем (первісним боржником), який отримав передоплату, послуга оренди не надаватиметься.

Ми усі звикли до простої істини, що переведення боргу - зазвичай це друга подія, яка не викликає жодних податкових наслідків. І це дійсно так у випадку, коли має місце постачання товару (надання послуги) на користь одного покупця, а оплата (друга подія) проводиться іншою особою (новим боржником).

В контексті операції з переведення боргу дуже важлива ідентифікація стосовно якої операції здійснюється переведення боргу - стосовно господарської операції, яка є предметом договору, чи стосовно операції, яка створює наслідки для такої господарської операції.

Податківці справедливо наголошують, що за положеннями п. 187.1 ст. 187 ПКУ датою виникнення зобов'язань з ПДВ є або а) дата зарахування коштів від покупця/замовника як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Тобто податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг.

Це правило вже давно та безумовно використовується у тристоронніх угодах, де отримувачем товару (послуги) є одна особа, а платником - інша.

Відтак цілком справедливим є узагальнюючий висновок, що у випадку заміни боржника за договором податкових наслідків з ПДВ не виникає лише в разі, якщо першою подією було постачання товарів (робіт, послуг) і передбачається погашення боргу новим платником. У випадку ж якщо мала місце передплата та замінюється боржник, який відвантажуватиме товар (надаватиме послугу), податкові зобов"язання мають виникати саме у такого постачальника товарів (робіт, послуг). А отримувач товарів (послуг) має або домагатись повернення передплати та складати розрахунок коригування до податкової накладної, виписаної на таку передплату, або коригувати свій раніше сформований  податковий кредит через нарахування умовних податкових зобов"язань за вимогою п. 198.5 ст. 198 ПКУ.

janus.ua 

 

 

13-08-2019

Обсудить с читателями 


Читайте также:

Другие рубрики сайта:

    - Архитектурная мозаика
    - Книжная полка
    - Лента закона
    - Стоит задуматься
    - Страницы истории
    - Удивительное рядом
    - Улыбнемся 

 
 
 
 
 
Охтень Татьяна Леонидовна

 Частный нотариус
 Свидетельство № 5332

 01034, г.Киев, ул. О.Гончара, 40

Время работы:
  Пн.- Пт. с 10-00 до 17-00;
  Сб.,Вс.- по договоренности.

  Тел.:
     044 235-20-35
     050 331-66-81
     093 288-02-07

  E-mail:tatokhten@rambler.ru
 
 
Оценка недвижимости
 
  Гоцманюк Александр
  Александрович
 
  Свидетельство
  МФ №6587 от 13.12.2008 г.

  Тел.:
     044 278-10-18
     093 538-28-58

 

Артема, 46 (бывшая Львовская, 44). Этот двухэтажный, с полукруглой террасой-верандой в центре фасада особняк стоит необычно свободно среди остальной плотной застройки соседних кварталов, высоко поднятый над уровнем улицы и отнесенный дальше от «красной линии». История этой усадьбы...  подробнее 17.09.2013 11:18
 
Особняк на Павловской, 9. Это одноэтажное с подвалом каменное сооружение, вероятно, в начале 90-х гг. XIX в. и принадлежало почетному гражданину Василию Яковлевичу Удовенко /1853-1908/. В архивном деле Киевского общества взаимного кредита есть описание дома, составленное в 1892...  подробнее 11.09.2013 16:18
 
Инженер Николай Максимович. Проектированием и строительством большинства зданий в старом Киеве занимались воспитанники двух специализированных вузов: Императорской Академии художеств в Петербурге и Петербургского института гражданских инженеров . Но по тогдашнему законодательству...  подробнее 09.09.2013 13:27
 
(C) Мастер недвижимости «Янус», 2010